Rakušan i Richterová. Piráti a STAN představili kandidáty na ministry

Rakušan i Richterová. Piráti a STAN představili kandidáty na ministry

Koalice Pirátů a Starostů dnes představila 43 adeptů do vlády v případě volebního úspěchu.

Patří k nim například předseda STAN Vít Rakušan či poslanec Pirátů Lukáš Kolářík na ministerstvo vnitra, náměstek hejtmanky Středočeského kraje Věslav Michalik a senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti) na ministerstvo financí. Pro většinu resortů stranické orgány Pirátů a STAN a dnes ráno koaliční rada posvětily několik jmen, ministerstvo obrany nicméně reprezentuje pouze šéf poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

Z výběru by neměli podle předsedy Pirátů a koaličního lídra Ivana Bartoše vzejít v případě volebního úspěchu jen případní ministři, ale například i náměstci či odborní poradci jednotlivých sekcí resortů.

„Nelze opakovat chyby současné vládní garnitury, která střídá své představitele jak na běžícím páse, chybí jí experti s dobrým zázemím, kteří by s ní chtěli být ještě spojováni, a zcela selhává v řízení naší země,“ odkázal na někdy problematické výměny ministrů ve vládě hnutí ANO a sociálních demokratů. Seznam strany podle něj zveřejnily také kvůli „maximální čitelnosti“ vůči voličům. „Vládní tým“ se může v příštích měsících dál rozrůstat, doplnil.

„Všichni naši nominanti ve vládním týmu jsou pro občany zárukou poctivého vedení naší země. Jsou to osobnosti, které se již osvědčily, a je za nimi vidět nespočet výsledků kvalitně odvedené práce. Přestože mají nepřeberné množství zkušeností, nepostrádají energii a zápal, které jsou pro změnu ve směřování České republiky naprosto nezbytné,“ doplnil Rakušan.

Vedle komunálních politiků, senátorů a poslanců podle něj koalice získala také lidi s dlouholetými zkušenostmi z podnikatelské i veřejné sféry.

V diplomacii se má za koalici angažovat vedle poslance Pirátů Jana Lipavského diplomat a bývalý primátor Hradce Králové Martin Dvořák. Tým pro ministerstvo kultury tvoří hned pětice osobností včetně ředitele festivalu Pražské jaro Romana Bělora či senátora STAN Davida Smoljaka. Náměstek hejtmanky Plzeňského kraje, bývalý ředitel Škoda Transportation a někdejší sociální demokrat Josef Bernard, který vedl kandidátku STAN v Plzeňském kraji, je jedním z trojice expertů na průmysl. Téma spravedlnosti a justice mají spravovat šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, senátor STAN Zdeněk Hraba a europoslanec Starostů Stanislav Polčák. Pro sociální oblast koalice vybrala poslankyni Pirátů Olgu Richterovou, senátora Marka Hilšera a poslankyni STAN Věru Kovářovou.

Ministrem dopravy se měl stát liberecký hejtman Martin Půta (STAN). Kvůli obnovenému soudnímu řízení, v němž čelí podezření z korupce, ale do voleb nejde. Na Facebooku napsal, že kandidovat vůbec nebude. „Jednak jsem lidem loni na podzim při krajských volbách slíbil, že budu celé čtyři roky pracovat pro náš region, a už dřív jsem řekl, že se do celostátní politiky naplno vrátím tehdy, až skončí pravomocným rozsudkem soud ohledně kostela Máří Magdalény. A to vzhledem k rychlosti soudů v České republice jen tak brzy nebude.“

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/rakusan-i-richterova-pirati-a-stan-predstavili-kandidaty-na-ministry-167903?amp=1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *