Zpráva o právním státu 2025: Česko dosáhlo pokroku, výzvy zůstávají

Tisková zpráva – Úřad vlády ČR, Kabinet ministra pro evropské záležitosti
8. července 2025

Česko dosáhlo výrazného pokroku v klíčových oblastech právního státu, přestože dílčí výzvy přetrvávají. Evropská komise zveřejnila Zprávu o právním státu 2025, která přináší hodnocení stavu justice, korupce, médií, občanské společnosti a dalších institucionálních pojistek ve všech členských státech Evropské unie.

V uplynulém roce Česko opět pokročilo v posilování principů právního státu a zcela naplnilo dvě ze šesti doporučení loňské zprávy. Letošní zpráva pozitivně hodnotí posílení nezávislosti veřejnoprávních médií – zejména úpravu financování České televize a Českého rozhlasu. Zvýšení koncesionářských poplatků a jejich indexace vůči inflaci přispěly k jejich finanční stabilitě. Novela zákona o veřejném ochránci práv pak otevřela dveře k akreditaci národní lidskoprávní instituce.

Za průlomovou je považována také regulace lobbingu, která zpřehlední zájmy lobbujících skupin. Zpráva oceňuje celkovou efektivitu českého soudního systému a vysokou úroveň vnímané nezávislosti justice ze strany občanů i firem. Platy soudců v Česku zůstávají srovnatelné s ostatními členskými státy EU, přesto diskuze o jejich navyšování bude pokračovat. Probíhající reformy přinesly konkrétní zlepšení ve fungování státního zastupitelství a zavedly nová pravidla pro přísedící a odměňování soudců.

„Zpráva potvrzuje, že Česko jde správným směrem. Právní stát není hotový projekt, ale živý organismus, který musíme neustále udržovat v kondici. V uplynulém roce jsme rozhodně nezaháleli,“ uvedl ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák po zveřejnění zprávy.

Prostor pro zlepšení zůstává v oblasti transparentnosti vlastnictví médií – toto doporučení Česko ponese i nadále. Příslibem je plánovaná implementace Evropského aktu o svobodě médií. Komise rovněž očekává, že se Česko vrátí k otázce střetu zájmů v případě skutečných vlastníků. Letos byla legislativní iniciativa v této oblasti označena Ústavním soudem jako neústavní přílepek.

Zpráva o právním státu je nástrojem Evropské komise ke každoročnímu zhodnocení stavu právního státu v členských státech EU. Zaměřuje se na nezávislost justice, boj proti korupci, pluralitu médií a další demokraticko-institucionální otázky. Poskytuje doporučení, která nejsou právně závazná, ale slouží jako vodítko pro reformní kroky.

Česko bude nadále pracovat na implementaci těchto doporučení a posilování právního státu jako základního pilíře demokratické společnosti.

Kompletní Zpráva o právním státu 2025 je dostupná na webových stránkách Evropské komise.


Kontakt pro média:
Veronika Lukášová
Tisková mluvčí
Úřad vlády ČR
Nábřeží Edvarda Beneše 4, 118 01 Praha 1
📞 +420 777 789 882
✉️ veronika.lukasova@vlada.gov.cz

Evropská komise navrhuje razantní snížení emisí, Česká republika je proti

Evropská komise navrhuje razantní snížení emisí, Česká republika je proti

Brusel, 2. července 2025 – Evropská komise představila ambiciózní legislativní návrh, jehož cílem je snížit emise skleníkových plynů v Evropské unii o 90 % do roku 2040 ve srovnání s úrovněmi z roku 1990. Tento plán je součástí širší strategie Unie směřující k posílení energetické nezávislosti a zvýšení odolnosti vůči dopadům klimatických změn. Komise zároveň ujišťuje, že takto výrazné snížení emisí neohrozí konkurenceschopnost evropského hospodářství.

Bruselská vize a její zdůvodnění

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová zdůraznila naléhavost situace. „Evropané stále více pociťují dopady klimatických změn a očekávají, že Evropa bude jednat. Průmysl a investoři od nás zase očekávají jasné a předvídatelné směřování,“ uvedla von der Leyenová. Cílem je poskytnout firmám a investorům stabilní legislativní rámec pro budoucí rozvoj, podpořit inovace a zajistit dlouhodobou energetickou bezpečnost kontinentu.

Evropský komisař pro klima Wopke Hoekstra doplnil, že návrh je koncipován s ohledem na pragmatismus a flexibilitu. Bude například umožněno v omezené míře využívat uhlíkové kredity ze zemí mimo Evropskou unii. Současně se počítá s tím, že firmy budou moci částečně kompenzovat svou uhlíkovou stopu investicemi do projektů využívajících obnovitelné zdroje energie, například výstavbou solárních nebo větrných elektráren.

Tato iniciativa navazuje na již probíhající úsilí Unie dosáhnout snížení emisí o 55 % do roku 2030 a plné klimatické neutrality do roku 2050. „Pokud chceme zůstat konkurenceschopní a nechceme, aby se z Evropy stal skanzen lpící na fosilních palivech, je naopak nutné, abychom se přizpůsobili celosvětovému trendu,“ komentovala situaci analytička Vendula Kazlaukas z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

Komise se ve svém návrhu opírá i o výsledky nejnovějšího průzkumu Eurobarometru, podle něhož 85 % občanů Unie považuje změnu klimatu za vážný problém a 81 % z nich podporuje snahu o dosažení klimatické neutrality do roku 2050.


Nesouhlas členských států a reakce české vlády

Navzdory argumentům Evropské komise se návrh setkal s ostrým nesouhlasem ze strany několika členských států. Mezi kritiky patří Francie, Německo, Polsko a také Česká republika.

Český premiér Petr Fiala (ODS) jasně vyjádřil odmítavý postoj své vlády k takto striktnímu cíli. „Nepovažujeme za rozumné, abychom takto natvrdo tento cíl stanovovali. Naopak si myslíme, že je potřeba některé věci korigovat a přizpůsobovat je realitě,“ vzkázal premiér. Tento postoj je v souladu s dřívějším oznámením české vlády o nezavádění nových emisních povolenek, kde Fiala avizoval snahu o změnu celého systému.

Na druhou stranu, ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) v souvislosti se směrnicí uvedl, že „nechává určitý prostor pro flexibilitu, jak emise snižovat“ a zdůraznil potřebu bojovat proti změně klimatu.

Návrh Komise nyní poputuje k projednání do Evropského parlamentu a Rady Evropské unie, kde ke schválení bude potřeba kvalifikovaná většina. Podle některých informací si Komise přeje prosadit novou legislativu nejpozději v září, nicméně Evropská rada bude jednat až koncem října.


Jak se tato diskuse vyvine a zda dojde k úpravám ambiciózního cíle Evropské komise, ukáže čas. Co myslíte, je navrhované snížení emisí realistické pro Českou republiku a další členské státy?

Zdroj článku a video reportáž naleznete zde: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/620457-evropska-komise-chce-vyrazne-snizit-emise-podle-fialy-to-neni-rozumne