Dělá Evropská unie při pomoci Ukrajině dost a proč zaostává za Spojenými státy?

Dělá Evropská unie při pomoci Ukrajině dost a proč zaostává za Spojenými státy?

Ukrajina a její schopnost bránit se ruské agresi stojí a padá na pomoci Západu. Dělá Evropská unie při pomoci Ukrajině dost a proč zaostává za Spojenými státy? O tom a mnohém dalším byla středeční Café Evropa od 17:30 do 19 hodin na webu a Facebooku Deníku ZDE: https://www.facebook.com/CafeEvropaCZ/videos/2834713456682863/

Případně jako podcast ZDE: https://anchor.fm/cafe-evropa/episodes/Caf-Evropa-online-Rusk-vlka-na-Ukrajin–je-evropsk-podpora-Ukrajiny-dostaten-e1runss?fbclid=IwAR0y_GLNoZwK3sM0hnfwPVs-gAMs9bxG0KsYSFOQUjMbysN-GbEWQJckNp4

Evropská rada ministrů financí neschválila v úterý pomoc ve výši osmnácti miliard euro pro Ukrajinu. Dohodu zavetovalo Maďarsko, které se tak pomstilo zbytku EU za návrh na zmrazení výplaty peněz z unijních kohezních fondů. Zbytek států tak bude nucen hledat mezivládní dohodu, která by Maďarsko obešla a v lednu by tak Ukrajině mohla první miliarda a půl eura skutečně přijít na účet. Tento případ ukazuje, jak je pomoc Evropské unie Ukrajině stále složitější.

Válka na Ukrajině je jedním z nejsilnějších hybatelů politické mezinárodní scény již přes devět měsíců. Od prvních měsíců ruské invaze státy Evropské unie hledaly cestu, jak napadenou Ukrajinu podpořit a zároveň se přímo nezapojit do otevřeného vojenského konfliktu. Mimo sankční balíčky směřované na ruské obchodní aktivity, udělování víz i konkrétní jednotlivce, jejichž působnost ale nebyla okamžitá, se jako nejefektivnější cesta ukázaly dodávky těžké vojenské techniky a vojenského materiálu přímo ukrajinské armádě. Ostatní formy pomoci jako humanitární nebo finanční hrají rovněž důležitou roli.

Česká pomoc je jedna z největších
Česko na pomoc Ukrajině vydalo přibližně 17 miliard korun, z čehož 13 miliard tvořily nevojenské příspěvky jako humanitární dávky, zařízení ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny nebo výdaje na zdravotnictví. V zářijovém proslovu o současném stavu Unie Ursula von der Leyen zmínila vojenskou podporu Ukrajiny a sankční balíčky proti Rusku jako jeden z hlavních úspěchů EU v roce 2022 a zároveň upozornila na nutnost pokračovat v těchto krocích i v následujícím roce. Zdůraznila, že konec ozbrojeného konfliktu je v nedohlednu, a tak by vlny solidární pomoci, dodávky zbraní i rozšiřování sankcí neměly polevovat. Na tyto konkrétní body se soustředí i Česko v rámci svého předsednictví v Radě EU.

Dodávky zbraní z EU
Co vyjednávání a následné dodávání zbraní a další pomoci vypovídá o směřování jednotlivých členských států EU? Ovlivnila jednání ohledně příspěvků jejich vzájemné vztahy? Bude většina států EU ochotna i nadále přispívat ze svých rozpočtů na pomoc Ukrajině? Co se objevilo v dalším slibovaném sankčním balíčku, který byl projednáván 30. 9. 2022? Jaký byl rozdíl v přístupu EU a NATO k dodávkám zbraní? Jak se jednotlivá pomoc odráží v rozpočtech států i EU? Neohrozila ČR dodávkami vojenského materiálu Ukrajině svou vlastní obranyschopnost?

Na tyto a mnohé další otázky se pokusila najít odpověď středeční Café Evropa. Tentokrát na téma: „Ruská válka na Ukrajině – je evropská podpora Ukrajiny dostatečná?“ 

Hosty byli:

Martin Dvořák, náměstek ministra, Ministerstvo zahraničních věcí ČR
Petra Gombalová Kyslingerová, vedoucí oddělení pro Ukrajinu, Evropská služba pro vnější činnost
Jan Šír, vědecký pracovník, Katedra ruských a východoevropských studií, Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy
Lenka Víchová, ukrajinistka
Moderátorem byl Luboš Palata z Deníku.
Zdroj: https://www.denik.cz/cesko-a-eu/cafe-evropa-madarsko-valka-ukrajina-20221207.html