Brusel, 2. července 2025 – Evropská komise představila ambiciózní legislativní návrh, jehož cílem je snížit emise skleníkových plynů v Evropské unii o 90 % do roku 2040 ve srovnání s úrovněmi z roku 1990. Tento plán je součástí širší strategie Unie směřující k posílení energetické nezávislosti a zvýšení odolnosti vůči dopadům klimatických změn. Komise zároveň ujišťuje, že takto výrazné snížení emisí neohrozí konkurenceschopnost evropského hospodářství.
Bruselská vize a její zdůvodnění
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová zdůraznila naléhavost situace. „Evropané stále více pociťují dopady klimatických změn a očekávají, že Evropa bude jednat. Průmysl a investoři od nás zase očekávají jasné a předvídatelné směřování,“ uvedla von der Leyenová. Cílem je poskytnout firmám a investorům stabilní legislativní rámec pro budoucí rozvoj, podpořit inovace a zajistit dlouhodobou energetickou bezpečnost kontinentu.
Evropský komisař pro klima Wopke Hoekstra doplnil, že návrh je koncipován s ohledem na pragmatismus a flexibilitu. Bude například umožněno v omezené míře využívat uhlíkové kredity ze zemí mimo Evropskou unii. Současně se počítá s tím, že firmy budou moci částečně kompenzovat svou uhlíkovou stopu investicemi do projektů využívajících obnovitelné zdroje energie, například výstavbou solárních nebo větrných elektráren.
Tato iniciativa navazuje na již probíhající úsilí Unie dosáhnout snížení emisí o 55 % do roku 2030 a plné klimatické neutrality do roku 2050. „Pokud chceme zůstat konkurenceschopní a nechceme, aby se z Evropy stal skanzen lpící na fosilních palivech, je naopak nutné, abychom se přizpůsobili celosvětovému trendu,“ komentovala situaci analytička Vendula Kazlaukas z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).
Komise se ve svém návrhu opírá i o výsledky nejnovějšího průzkumu Eurobarometru, podle něhož 85 % občanů Unie považuje změnu klimatu za vážný problém a 81 % z nich podporuje snahu o dosažení klimatické neutrality do roku 2050.
Nesouhlas členských států a reakce české vlády
Navzdory argumentům Evropské komise se návrh setkal s ostrým nesouhlasem ze strany několika členských států. Mezi kritiky patří Francie, Německo, Polsko a také Česká republika.
Český premiér Petr Fiala (ODS) jasně vyjádřil odmítavý postoj své vlády k takto striktnímu cíli. „Nepovažujeme za rozumné, abychom takto natvrdo tento cíl stanovovali. Naopak si myslíme, že je potřeba některé věci korigovat a přizpůsobovat je realitě,“ vzkázal premiér. Tento postoj je v souladu s dřívějším oznámením české vlády o nezavádění nových emisních povolenek, kde Fiala avizoval snahu o změnu celého systému.
Na druhou stranu, ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) v souvislosti se směrnicí uvedl, že „nechává určitý prostor pro flexibilitu, jak emise snižovat“ a zdůraznil potřebu bojovat proti změně klimatu.
Návrh Komise nyní poputuje k projednání do Evropského parlamentu a Rady Evropské unie, kde ke schválení bude potřeba kvalifikovaná většina. Podle některých informací si Komise přeje prosadit novou legislativu nejpozději v září, nicméně Evropská rada bude jednat až koncem října.
Jak se tato diskuse vyvine a zda dojde k úpravám ambiciózního cíle Evropské komise, ukáže čas. Co myslíte, je navrhované snížení emisí realistické pro Českou republiku a další členské státy?
Zdroj článku a video reportáž naleznete zde: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/620457-evropska-komise-chce-vyrazne-snizit-emise-podle-fialy-to-neni-rozumne
Poslední komentáře