Česko se zahalilo do evropských vlajek a oslavilo 20 let v EU

Česko se zahalilo do evropských vlajek a oslavilo 20 let v EU

Lidé po celém Česku vyrazili v první květnový den do ulic. Ať už byl důvodem volný sváteční den, prvomájová procházka či téměř letní teploty, evropské vlajky na všech veřejných budovách či vozech hromadné dopravy dávaly tušit, že byl letošní první máj přeci jen o něco více speciální. Česko se před dvaceti lety připojilo k Evropské unii. A pro mnohé to byl včera po dvou dekádách členství důvod k oslavám.

Dějištěm jedné z největších oslav se stalo centrum české metropole, kterým po celý den pulzovala akce Zažijte Evropu. Velkolepá oslava se táhla přes pražské ostrovy až po Národní třídu, kde byl pro veřejnost připraven bohatý celodenní program s koncerty, přednáškami, venkovními výstavami či veřejným předčítáním.

Pro usnadnění přístupu na Střelecký ostrov, kde byl soustředěn hlavní hudební program, byla uprostřed mostu Legií zřízena speciální tramvajová zastávka Evropa. Pokud návštěvníci nezakotvili na pražských ostrovech, ale pokračovali dále přes most k Národnímu divadlu, byl pro ně na bývalé piazzettě připraven další program.

Současné Náměstí Václava Havla bylo obestavěno stánky neziskových organizací, unijních institucí či zástupců Úřadu vlády. Populární byly také stánky ambasád, které návštěvníky lákaly na to nejlepší, co jejich země nabízejí. O popularitu tak soupeřil dánský stánek s legem, nizozemské tulipány nebo francouzské sýry, jejichž odér se táhnul po celé Národní.   

V podvečer na Střeleckém ostrově vystoupil za zvuku Ódy na radost prezident Petr Pavel, který společně s místopředsedkyní Evropské komise Věrou Jourovou slavnostně zahájil festival United Islands of Prague, který potrvá až do soboty. „Věci, které pro nás dřív byly spíš nedosažitelné, jako například volně cestovat, pracovat, studovat v jiných zemích, jsou pro celou generaci naprosto přirozenou věcí,“ uvedl prezident, který na závěr navíc dostal dort. Uvolněná atmosféra svátečního večera už byla jen jeho třešničkou.

Foto: United Islands of Prague