V Partii Terezie Tománkové: Rakušan urputně lže, tvrdí Jermanová k migraci. Ministr Dvořák pakt obhajuje

V Partii Terezie Tománkové: Rakušan urputně lže, tvrdí Jermanová k migraci. Ministr Dvořák pakt obhajuje

Odkaz na celý záznam Partie: https://cnn.iprima.cz/porady/partie/21042024-martin-dvorak-jaroslava-pokorna-jermanova

Poslankyně hnutí ANO a členka zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Jaroslava Pokorná Jermanová má za to, že vláda lže, když mluví o výjimce z migračního paktu. V neděli to řekla v debatním pořadu Partie Terezie Tománkové na stanici CNN Prima News. Její oponent v debatě, ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák za STAN, naopak věří tomu, že se bezpečnostní situace v EU zlepší.0:40 / 1:56360p720p

Poslankyně vyčetla vládě přijetí migračního paktu. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) podle ní lže, když říká, že Česká republika má z povinné solidarity v rámci EU výjimku. „Ministr Rakušan v té urputné lži pokračuje a celá vláda ho v tom podporuje,“ vyčetla poslankyně svému protějšku. „Je to lepší než stav, ve kterém žijeme teď,“ pochvaloval si naopak ministr.

„Přijatý pakt řeší ochranu vnějších hranic, zrychluje detenční řízení,“ řekl. „V Česku v současné době není migrace žádný zásadní problém,“ myslí si. Na téma detenčního řízení se vyjádřila i jeho oponentka. „Máme čtyři detenční zařízení a jsou malá. Neřeší se, kam se imigranti rozdělí,“ upozorňuje poslankyně ANO na svou zkušenost, když jako hejtmanka Středočeského kraje jedno takové detenční zařízení navštívila.

Poslankyně ANO vládě vyčetla, že migrační pakt nebyl dostatečně projednáván s opozicí. „Pan ministr Vít Rakušan si měl dojít pro mandát do sněmovny,“ myslí si Pokorná Jermanová o době, kdy Česká republika předsedala Evropské unii.

„Ty země, které dnes mají zásadní problém s migrací, jsou přesvědčeny o tom, že tento pakt je správným řešením,“ vyzdvihl Dvořák a dodal, že země, které se při hlasování o paktu zdržely nebo vyslovily proti tomuto paktu, jsou státy, které nečelí silnému náporu imigrace.

Členka zahraničního výboru Pokorná Jermanová vyjádřila strach ze zhoršení bezpečnostní situace právě u zemí, které hlasovaly pro přijetí. „Vy nevidíte bezpečnostní problémy v Německu, ve Francii a v Bruselu?“ zeptala se. „Tímto migračním paktem otevíráme dveře a tyto problémy tady mít budeme,“řekla. „Tento migrační pakt, který byl přijat i díky našemu ministru Rakušanovi, ještě zvýší tlak na země, které se dosud migraci úspěšně bránily,“ vyčetla vládě Pokorná Jermanová. „Pro nás je to extrémně nevýhodné.“

V posledních dnech se ohledně migračního paktu hojně diskutovalo o údajné výjimce, kterou by Česko mělo dostat kvůli přijetí velkého množství válečných uprchlíků z Ruskem napadené Ukrajiny. Pravda je ale taková, že o výjimku z mechanismu přerozdělování nově příchozích bude muset každý stát periodicky žádat.

„Většina uprchlíků z Ukrajiny je pod dočasnou ochranou. V době, kdy migrační pakt vejde v platnost, tito uprchlíci už budou v jiném režimu,“ vyzdvihla poslankyně ANO. Vláda už dříve avizovala, že pro současné uprchlíky z Ukrajiny zavede speciální režim, který by žádost o výjimku zjednodušil.

Ministr také připomněl šest let starou kauzu, kdy Česká republika za vlády Andreje Babiše (ANO) odmítla přijmout na padesát syrských sirotků. „Jako Čech se dodnes stydím, že jsme nebyli schopni přijmout padesát syrských sirotků,“ vzpomněl Dvořák. „Myslím si, že je výsostné právo České republiky rozhodnout si, koho na své území vstoupí. Tímto migračním paktem o něj přichází,“ upozornila Pokorná Jermanová.

V další fázi debaty se k tématu vyjádřili i další. Poslanec Jan Farský (STAN) vyzdvihoval u migračního paktu lepší ochranu vnějších hranic. „Je daleko výhodnější hlídat vnější hranice než vnitřní a uvnitř mít volný pohyb osob,“ myslí si.

Místopředsedkyně ODS Eva Decroix si všímá nedokonalostí migračního paktu, ale zároveň si uvědomuje nutnost jeho přijetí. „Vnímám pakt jako ne zcela dokonalé řešení, ale řekněme, že to je nutná cesta,“ balancuje Decroix. „Solidarita má fungovat tak, aby nevytvářela pocit, že je někdo do něčeho nucen,“ upozornila Decroix na možný problém ve fungování nového mechanismu.

„Česká republika nemá zájem na přílivu nelegálních imigrantů do země,“ myslí si místopředsedkyně ODS Eva Decroix. „Proto je nutné zabránit tomuto přílivu na vnějších hranicích,“ vidí naopak výhodu nově přijatého paktu.

Další host debaty poslanec Jaroslav Bžoch (ANO) upozornil na nejasnou úpravu ochrany vnější hranice Evropské Unie. „Navrátili jsme pouze 21 % nelegálních uprchlíků a v tom novém paktu to není řešeno,“ upozornil poslanec.

„Pokud uprchlíci projdou přes bezpečné země, tak mají zažádat o azyl tam,“ má jasno Bžoch. Se svou oponentkou ve debatě Decroix se neshodli na znění migračního paktu. Poslanec Bžoch si myslí, že jsou v paktu povinné relokace, Decroix upozornila, že „žádné povinné relokace v paktu nejsou.“

K tématu ochrany vnějších hranic se následně vyjádřil i Farský. „Daleko jednodušší je vracet imigranty z detenčního zařízení než z území EU jako je tomu dnes,“ vyzdvihuje Farský. „To, že jsou oficiálně mimo území Unie, ještě neznamená, že tu imigranti opravdu nejsou,“ oponoval mu Bžoch.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/martin-dvorak-jaroslava-pokorna-jermanova-migracni-pakt-partie.A240421_101332_domaci_mul