„Musíme ubrat ze záchrany planety.“ Podle ministra pro evropské záležitosti Dvořáka se zelený trend už přibržďuje

„Musíme ubrat ze záchrany planety.“ Podle ministra pro evropské záležitosti Dvořáka se zelený trend už přibržďuje

ROZHOVOR

Zelený trend v Evropě se přibržďuje, říká ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák. Podle něj je sice třeba zachránit planetu, ale zároveň zachovat konkurenceschopnost průmyslu a určitý životní standard.

Lidovky.cz: V posledních týdnech Evropu zasáhly protesty zemědělců. Vadí jim, že i na ně dopadá, byť se jich zatím přímo netýká, naplňování cílů evropské Zelené dohody, tedy snaha omezit změny klimatu. Má se vyhovět jejich požadavkům?
Není to problém jenom zemědělců. Co se týče Zelené dohody či Green Dealu, problém je ještě akutnější v automobilovém průmyslu a v řadě dalších oblastí. Je evidentní, že hodně prozelený trend se pomalinku přibrzďuje a velmi pravděpodobně v novém Evropském parlamentu bude přibrzďování ještě viditelnější. Na jedné straně je potřeba zachránit planetu, kterou chceme předat dětem a vnoučatům v obyvatelném stavu, na druhé straně je tu schopnost evropských firem a producentů konkurovat na světovém trhu firmám z Ameriky nebo z Číny či obecně z Asie.

Lidovky.cz: Jak tedy dál?
Postupně se dochází k tomu, že přes veškerou úctu či respekt k budoucnosti planety, ambicí bylo možná příliš mnoho a bude potřeba trošku ubrat. Naše firmy a lidé si chtějí zachovat běžný standard a na větší regulace zatím nejsou připraveni. Co se týče zemědělství, tam je to podle mě trošku jinak. Nejsem odborník na zemědělství, ale protože už se pohybuju v politice docela dlouho, uvědomuji si, že zemědělství kromě toho, že má jaksi produkovat výrobky k jídlu, má i nějakou krajinotvornou funkci, dává zemi ráz a kvalitu života. Přináší spoustu benefitů, které nejsou čistě ekonomické. A z toho důvodu i pro mě, který jsem jinak fanouškem ekonomických řešení, dává smysl zemědělství udržovat při životě a pomáhat mu.

Celý rozhovor najdete na www.lidovky.cz, pouze pro předplatile iDnes Premium.

Zdroj zde: https://www.lidovky.cz/domov/ministr-pro-evropske-zalezitosti-dvorak-zachrana-planety-green-deal-zeleny-trend.A240314_144031_ln_domov_lvot#paywall